Екскурсійна діяльність

Слово «екскурсія» латинського походження, воно означає "вилазку", відвідування якогось місця чи об'єкта з метою його вивчення. Екскурсія — це така форма навчання, під час якої учні сприймають і засвоюють знання шляхом виходу до місця розміщення об'єктів, які вивчаються (природи, заводів, історичних пам'яток тощо), і безпосереднього ознайомлення з ними. Екскурсії виконують низку важливих функцій: реалізують принцип наочності, підносять науковість навчання, зв'язок із життям, сприяють політехнічному навчанню та профорієнтації учнів на робітничі й інші професії. У навчальних програмах для кожного предмета подається обов'язковий перелік екскурсій та їх зміст.

Кожна екскурсія є процес діяльності, сутність якого обумовлена конкретними закономірностями: тематичність, цілеспрямованість, наочність, емоційність, активність. Можна визначити такі основні завдання екскурсійного процесу: діти мають побачити всі об’єкти, на основі яких розкривається тема; почути про ці об’єкти необхідну інформацію; оволодіти практичними навичками самостійного спостереження за ними та їх аналізу.

Екскурсія збагачує учнів знаннями про матеріальне виробництво, людей праці, сучасні технології та техніку виробництва.

Вони бувають тематичні та комплексні.

Незалежно від типу і структури навчальних екскурсій їх метою є спостереження реальних процесів виробництва та виробничих відносин, використання теоретичних знань на практиці.

Проведення екскурсії вимагає серйозної підготовки до неї як учителів, так і учнів. Процес підготовки до екскурсії охоплює організаційні, дидактичні, психологічні та виховні аспекти. Вчителю необхідно уважно вивчити об'єкт екскурсії; виділити проблемні питання, дати завдання учням; подати основні та додаткові джерела інформації; визначити маршрут екскурсії, приблизний перелік обладнання, необхідного для екскурсії, дату та місце її проведення; нагадати правила безпеки, яких потрібно дотримуватися під час екскурсії; розподілити учнів класу (класів) на підгрупи та дати їм конкретні доручення (вести записи, фотографувати, вимірювати). Підготовка учнів до екскурсії передбачає оволодіння знаннями з відповідного навчального предмета, набуття нових знань і поглиблення раніше набутих.

Тема екскурсії зазначається в програмі, але зміст її розробляє сам учитель. У проведенні екскурсії не враховується час, який витрачається, коли учні йдуть до місця призначення. Екскурсія повинна тривати 45 або 90 хв.

Обов'язковим компонентом навчальної екскурсії є перевірка досягнень мети та результатів. Оформлення результатів може бути індивідуальним і груповим. процес проведення екскурсії (організація спостереження, консультація в ході екскурсії, завдання та їх виконання учнями - малюнки, фото-, кінозйомки, записи);

Екскурсії є тим варіантом змістовного дозвілля, який дозволяє учням наочно побачити переваги технологічних досягнень, узагальнити теоретичний матеріал та особливості його застосування в позаурочній діяльності. Тому сьогодні екскурсії розглядаються як потужний засіб реалізації завдань STEM-освіти.