Порадник логопеда

РОБОТА ЛОГОПЕДИЧНОГО ПУНКТУ

Кількість дітей з мовленнєвимипорушеннями має тенденцію до збільшення і все більше учнів потребуютьлогопедичної допомоги. Тому вчасне надання логопедичної допомоги всім дітям зпорушеннями мовлення – актуальне і дуже важливе питання.  Адміністрація КЗШ №72 приділяє велику увагудітям з особливими потребами і створює сприятливі умови надання логопедичнихпослуг.

В школі організовано роботулогопедичного пункту. Основним завданням логопедпункту є усунення порушеньусного і писемного мовлення, запобігання різних відхилень мовленнєвого розвиткуучнів, пропаганда логопедичних знань серед педагогів та батьків.

На логопедичний пунктзараховуються учні з відхиленнями мовленнєвого розвитку 1-4-х класів Насампередлогопедична допомога надається учням , мовленнєві вади яких перешкоджаютьуспішному навчанню.

Завідуюча логопедичним пунктом –логопед- дефектолог Полонськка Наталя Миколаївна, досвідчений фахівець з 20-тирічним стажем логопедичної практики, спеціаліст вищої категорії.

У своїй роботі логопед керуєтьсячинним "Положенням про логопедичні пункти системи освіти”,  планом роботи логопеда на навчальний рік.

З 1 по 30 вересня та з 1 по 30червня кожного року логопедом проводиться діагностичне обстеження усного іписемного мовлення всіх учнів 1-4-х класів та дітей, які зараховуються у першікласи закріплених шкіл, з метою виявлення в них мовленнєвих порушень.

З учнями, що мають мовленнєвінедоліки, проводиться корекційна логопедична робота паралельно з навчаннямдітей у школі. Заняття з ними проводяться у години, вільні від уроків.

Основна форма організаціїнавчально-корекційної роботи - групові заняття. Наповнюваність груп – 4-5дітей.

До груп добираються діти зоднорідними порушеннями мовлення та однакового віку. На логопедпунктікомплектуються такі групи учнів:

1.     З фонетичними порушеннями

Це самостійна вада, коли порушенавимова однієї групи звуків або двох і більше артикуляційних груп, а саме:дитина зовсім не вимовляє звук, замінює один звук іншим, спотворює звук(міжзубна, бокова вимова свистячих або шиплячих звуків, гортанне Р і т.д.),нестійка вимова окремих звуків (в одних випадках вимовляє звук правильно, вінших - спотворено).

2.    З фонетико-фонематичним недорозвитокоммовлення

Неправильна вимова звуківускладнюється недостатньо розвиненими фонематичними процесами. Це призводить довиникнення проблем в оволодінні читанням і письмом: такі порушення як дислексія(неспроможність оволодіти без спеціальної логопедичної допомоги процесомчитання) та дисграфія (недоліки писемного мовлення, письма)

3.     З фонетико-фонематичними порушеннями (ФФН)з елементами загального недорозвитку мовлення (ЗНМ)

ФФН поєднується із вториннимнедорозвитком лексичної і граматичної сторін мовлення (бідність словника,аграматизми у самостійній мові тощо).

4.     Із заїкуванням

5.    З мовними дефектами, що спричиненіпорушенням будови артикуляційного апарата .

Корекційна робота з кожною групоюдітей з вадами мовлення проводиться систематично, за ефективними сучаснимиметодиками по усуненню мовленнєвих недоліків.

Регулярно проводятьсяіндивідуальні заняття по подоланню заїкання, загального недорозвитку мовлення іінших складних порушень.

Систематично надаютьсяконсультації батькам учнів і вчителям з питань профілактики та усуненнямовленнєвих недоліків.

Мовлення дорослих - взірець длянаслідування.

Мовлення дорослих - приклад длядітей. Успіх мовленнєвого розвитку дитини насамперед залежить від мовленнядорослих і, зокрема, батьків. Маля навчається говорити завдяки слуху іздібності до наслідування. Відомо, що дитина дошкільного віку легко наслідуєнеправильну вимову дорослих, переймає місцеву говірку, діалектизми,вульгаризми. Дитина швидше навчиться правильно, якщо чутиме навколо себеправильну літературну мову дорослих. У розвитку мовлення дітей надзвичайноважливу роль відіграє добрий слух. Батьки мають берегти слух дитини, стежити застаном слухового органа.

Поради батькам:

• Стежте за мовленням дітей,своєчасно виправляйте недоліки.

• Пам'ятайте, що ваше мовлення євзірцем для наслідування, тому воно має бути завжди правильним.

• Правильне мовлення - запорукауспішного навчання в школі.

Зрозумінням і професійною підтримкою з Вами співпрацює

Логопед -  дефектолог Полонська Наталя Миколаївна